Švicarska već desetljećima privlači radnike iz cijele Europe pa tako i iz Bosne i Hercegovine. Riječ je o jednoj od najrazvijenijih i najuređenijih zemalja na svijetu, s visokim životnim standardom, odličnim plaćama i stabilnim tržištem rada. Ipak, zbog posebnog političkog statusa izvan Europske unije, odlazak u Švicarsku nosi i specifične izazove na koje se treba dobro pripremiti.
Zašto ići u Švicarsku?
Švicarska je poznata po niskoj stopi kriminala, visokoj kvaliteti života, efikasnom zdravstvenom sustavu i jakom gospodarstvu. Plaće su značajno više u odnosu na Bosnu i Hercegovinu, a radni uvjeti izuzetno dobro regulirani. Uz to, Švicarska nudi mnoge mogućnosti za profesionalni razvoj i obrazovanje.
Koje opcije imamo za rad u Švicarskoj?
- Zdravstvo (medicinske sestre, njegovatelji, liječnici)
- Građevinarstvo (zidari, tesari, električari, instalateri)
- Hotelijerstvo i ugostiteljstvo (konobari, kuhari, sobarice)
- Transport i logistika (vozači, skladištari)
- Čišćenje i kućanske usluge
Kakav je standard u Švicarskoj u odnosu na BiH?
Standard u Švicarskoj je među najvišima u Europi. Prosječne plaće kreću se od 4.000 do 6.500 švicarskih franaka bruto (ovisno o zanimanju i kantonu), dok su troškovi života visoki. Iznajmljivanje jednosobnog stana može koštati od 1.000 do 2.000 franaka mjesečno, a režije dodatnih 200–300 franaka. Hrana, osiguranje i javni prijevoz također su skuplji nego u BiH, no sve je proporcionalno višim primanjima.
Na što treba pripaziti – Švicarska nije u EU
Budući da Švicarska nije članica Europske unije, građani BiH ne mogu slobodno ući i raditi. Potrebna je radna dozvola koju izdaje kantonalna vlast, uz uvjet da je već sklopljen radni ugovor. Kvote za radne dozvole su ograničene, pa poslodavac mora dokazati da ne može pronaći radnika iz Švicarske ili EU.
Pravila, zakoni i potrebni dokumenti
- Važeći pasoš BiH
- Potpisani radni ugovor s poslodavcem iz Švicarske
- Radna dozvola (ovisno o vrsti i trajanju posla – tip L, B ili C)
- Potvrda o nekažnjavanju
- Prevedeni i ovjereni dokumenti o obrazovanju (ako je potrebno)
Po dolasku je obavezno prijaviti boravište u roku od 14 dana u općini gdje se planira stanovati.
Pronalazak stana i priprema za režije
Stanovi u Švicarskoj su često iznajmljivi putem agencija i zahtijevaju depozit od 1 do 3 mjesečne stanarine. Najlakše je stan pronaći putem portala kao što su Homegate.ch, Immoscout24.ch i Comparis.ch. Osim stanarine, režije uključuju grijanje, struju, vodu i obavezno zdravstveno osiguranje, koje je zakonom propisano i kreće se od 250 do 400 franaka mjesečno.
Koliko novca treba imati osigurano?
Za sam početak, preporučuje se imati najmanje 3.000 do 5.000 franaka ušteđevine, kako bi se pokrili troškovi stanarine, osiguranja, režija i osnovnih potrepština dok se ne primi prva plaća.
Kako se pripremiti za prve mjesece?
Prvi dani po dolasku u Švicarsku.
- Naučiti osnove jednog od jezika: njemački, francuski ili talijanski, ovisno o regiji
- Informirati se o kantonalnim zakonima i pravilima
- Nositi sa sobom prevedene i ovjerene dokumente
- Uspostaviti kontakt s dijasporom ili rodbinom u Švicarskoj ako je moguće
Realni uvjeti života i rada u Švicarskoj
- Visoke plaće, ali i visoki troškovi života
- Vrlo strogi zakoni i visoke kazne za nepoštivanje propisa
- Radni tjedan 40–44 sata, uz strogu točnost i profesionalnost
- Odličan zdravstveni sustav, ali obavezan i skup
- Javni prijevoz iznimno organiziran, ali također skup
Zaključak
Odlazak u Švicarsku može biti izuzetno isplativ za one koji su spremni raditi, poštivati zakone i prilagoditi se visokim životnim standardima. Iako je početak izazovan zbog potrebnih dozvola i financijske pripreme, Švicarska zauzvrat nudi sigurnost, visoke prihode, odličnu infrastrukturu i stabilnost. Za građane Bosne i Hercegovine koji žele novi početak, Švicarska je ozbiljna opcija – ali ona kojoj treba pristupiti vrlo ozbiljno i dobro pripremljeno.